Dzisiaj jest: 27.11.2021, imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Koronawirus: co z pakietem osłonowym dla rolników?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 735

Rolnicy obserwujący sytuację na światowych rynkach są zaniepokojeni obecnym stanem rzeczy. Ze względu na pandemię koronawirusa, program pomocowy zapowiedziano już dla przedsiębiorstw.

Koronawirus: co z pakietem osłonowym dla rolników?
Rolnicy obserwujący sytuację na światowych rynkach są zaniepokojeni obecnym stanem rzeczy. Ze względu na pandemię koronawirusa, program pomocowy zapowiedziano już dla przedsiębiorstw. O gospodarstwach rolnych dotychczas mówi się niewiele. Nie ma jednak wątpliwości, że rozwiązania tego typu prędzej, czy później będą koniecznością.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało media o pracach nad pakietem osłonowym dla przedsiębiorstw. Konkretów wciąż jednak nie znamy, mówi się o pracy nad pewnymi rozwiązaniami mającym ograniczyć skutki związane z epidemią wirusa. Wśród nich znalazły się działania wspierające polskie firmy takie jak wcześniejszy zwrot VAT, czy skrócenie do 2 miesięcy okresu, który obejmował przedsiębiorstwa wsparciem. Okres ten skrócono z dotychczasowych 6 miesięcy, a definicja kryzysu oznacza, iż przedsiębiorca poniósł straty w sprzedaży towarów lub usług o 15%. W firmach, gdzie doszło do przestoju, pracownicy zostaną objęcie świadczeniem z Funduszy Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych - 823,60 zł. Objęci pomocą pracownicy będą mogli liczyć na przynajmniej minimalne wynagrodzenie opłacane ze środków firmy. W przypadku, gdy przedsiębiorca zaraził się koronawirusem i nie może prowadzić działalności, może liczyć na zasiłek chorobowy z ZUS na ogólnych zasadach. Oznacza to, że tak jak w innych przypadkach tak i tutaj konieczne jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego bądź też decyzji państwowego inspektora sanitarnego o kwarantannie. Właściciele firmy posiadający chore dzieci lub bliskiego członka rodziny mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy. Pomocą objęte zostaną nie tylko osoby przebywające w kwarantannie, lecz także rodzice dzieci zajmujących się pociechami ze względu na zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły.

A co z rolnikami?

Pierwszą reakcją rządu w związku z pandemią koronawirusa było zamknięcie biur ARiMR oraz KRUS. Ministerstwo bierze także pod uwagę możliwość wdrożenia zmian w zasiłku chorobowym dla rolników. Wsparcie w postaci ulg podatkowych zapowiedziano dotychczas dla firm, wciąż nie wiadomo jakie dokładnie rozwiązania pomocowe uwzględnione zostaną dla osób prowadzących gospodarstwa rolne.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.