Dzisiaj jest: 27.11.2021, imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Jak oszczędzać w gospodarstwie rolnym dzięki fotowoltaice?

Dodano: rok temu Czytane: 326

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga zużywania wielu zasobów.

Jak oszczędzać w gospodarstwie rolnym dzięki fotowoltaice?
Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga zużywania wielu zasobów. Zakup środków ochrony roślin, zużycie energii elektrycznej, paliw potrzebnych do zasilenia maszyn, dojarek, czy też zużycie wody – wszystkie wymienione czynniki mają realny wpływ na koszt utrzymania gospodarstwa. Rolnik to dzisiaj właściciel własnej firmy, który sam musi troszczyć się o swoje finanse i na tej podstawie dobierać najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Stąd też często pojawiają się pytania o możliwość realnego oszczędzania funduszy, a taką opcją są instalacje fotowoltaiczne dla rolników.

Prosument – brzmi skomplikowanie?

Słowo prosument może budzić niechęć wśród rolników, którzy nie dają się mamić tanimi marketingowymi sztuczkami. Oczywiście fotowoltaika potrzebuje skutecznej reklamy, aby dotrzeć do klienta. Niemniej to tylko słowa używane do zachęcania potencjalnych inwestorów. W praktyce jednak mówimy o realnej oszczędności potwierdzonej liczbami, a jak wiemy statystyka nie kłamie. Prosument to nikt inny jak producent energii elektrycznej. Montaż paneli słonecznych wraz z inwerterem to pierwszy krok do pozyskiwania w pełni darmowej energii. Gdzie w tym interes? Decydując się na instalację fotowoltaiczną stajemy się niezależni od dostaw prądu, wszelkiego rodzaju awarii, dbamy o środowisko zmniejszając ślad węglowy gospodarstwa rolnego, a przy okazji naprawdę oszczędzamy pieniądze na rachunkach za prąd. Oświetlanie budynków, zasilenie urządzeń elektrycznych to przecież realny koszt każdego miesiąca, który uszczupla stopniowo kieszeń rolnika. Mikroinstalacje PV to nic innego jak urządzenia, których moc nie przekracza 50 kW. System ten podłączają firmy świadczące usługi tego typu, które mają w tym doświadczenie. To właśnie ono procentuje, gdyż profesjonalny montaż z uwzględnieniem zapotrzebowania budynków w energię decyduje o ilości zaoszczędzonych na rachunkach pieniędzy.

Kiedy fotowoltaika się zwróci i czy jest opłacalna?

Jak ze wszystkimi inwestycjami chciałoby się odpowiedzieć cytatem „jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie”. W zależności od wyboru instalacji i odpowiedniego wyliczenia, fotowoltaika zwróci się u jednych szybciej, a u drugich wolniej. Podobnie ma się sprawa opłacalności. Jeżeli firma dobrała nam instalację fotowoltaiczną o zbyt małej lub zbyt dużej mocy to będzie to poważnym problemem. W pierwszym przypadku nie pokryjemy zapotrzebowania budynków w energię elektryczną, w drugim z kolei przepłacimy za moc, której wcale nie potrzebujemy. Co więc zrobić? Musimy postawić na doświadczenie danej firmy i zaufać jej wykonawcom. Dobrze dobrany system paneli słonecznych może pracować ze sprawnością nie niższą niż 80% pierwotnej wartości przez okres nawet 30 lat! Osoba zajmująca się przeliczaniem zapotrzebowania na miejscu stwierdzi czy będzie potrzebna moc 5 kW, 10 kW, czy może +15 kW. Wysoce wydajne instalacje PV w okresie wiosenno-letnim często produkują ogromne ilości prądu, które można przekazać do sieci. Energię elektryczną można później odebrać w okresie zwiększonego zapotrzebowania, kiedy panele słoneczne nie mają dostępu do dużej ilości promieniowania słonecznego. 

Zobacz jakie to proste!

Użytkowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej sprowadza się do kilku prostych kroków: obliczanie zapotrzebowania, podłączenie, korzystanie z darmowej energii. Fotowoltaika przydaje się przede wszystkim tam, gdzie potrzebne są większe ilości energii elektrycznej. Wówczas czas zwrotu całej inwestycji będzie najszybszy. Pamiętajmy też o ciągłych wzrostach cen energii, które zwiększają koszty utrzymania gospodarstwa rolnego. Chcąc osiągnąć jak największą oszczędność trzeba wybierać polecane urządzenia tj. inwerter oraz panele słoneczne. Najtaniej nigdy nie oznacza najlepiej. O ile instalacje fotowoltaiczne renomowanych producentów nie ulegają awariom zbyt często, tak niesprawdzone systemy mogą generować poważne koszty. Jednorazowy koszt i zakup urządzeń od sprawdzonych dostawców gwarantuje, że podobnie jak w przypadku sprawdzonych środków ochrony roślin tak i tutaj dokonaliśmy najlepszego wyboru pod względem jakości i oszczędności.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.