Dzisiaj jest: 27.11.2021, imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Ocieplanie obory, budynków gospodarczych. Kiedy jest potrzebne?

Dodano: rok temu Czytane: 267

O ile ocieplanie domów jednorodzinnych to konieczność, tak nie każdy zdaje sobie sprawę jak wielką rolę odgrywa izolacja w budynkach gospodarczych.

Ocieplanie obory, budynków gospodarczych. Kiedy jest potrzebne?
O ile ocieplanie domów jednorodzinnych to konieczność, tak nie każdy zdaje sobie sprawę jak wielką rolę odgrywa izolacja w budynkach gospodarczych. Wiele zależy tu od rozmiarów budynku, a także kwestii ekonomicznych. Myśląc o izolacji obór mamy przed oczyma betonowy obiekt o tradycyjnej kubaturze. W przypadku starszych konstrukcji często dochodzi do nieprawidłowego działania wentylacji w ciągu roku, co skutkuje problemami z zachowaniem optymalnych warunków dla zwierząt hodowlanych. Mikroklimat ma przecież wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale przede wszystkim na zwierzęta utrzymywane w takich warunkach przez lata.

Co jest podstawowym problemem obór?

Budynki gospodarcze w okresie jesiennym i zimowym ulegają silnemu wychłodzeniu, a także zawilgoceniu. Zimne ściany i brak izolacji skutkuje nagromadzeniem wilgoci, która spływa po wewnętrznej konstrukcji. Tym samym trudno mówić o optymalnych warunkach do hodowli zwierząt. Utrzymująca się silna wilgotność prowadzi z czasem do rozwoju grzybów oraz pleśni. Taki stan rzeczy przekłada się na zdrowie zwierząt, ale i osób przebywających wewnątrz pomieszczeń gospodarczych. W takich warunkach dochodzi do nagromadzenia się gazów, które w połączeniu z wilgocią i zagrzybieniami stopniowo niszczą konstrukcję budynku. Co ważne, uszkodzenia dotyczą także całego wyposażenia trzymanego w oborze. Mówimy tu o stacji udojowej, systemach wentylacji, gdzie pojawia się korozja. Wówczas konieczne są prace naprawcze lub wymiana niesprawnych urządzeń, a są to dodatkowe i całkiem niemałe koszty.

Ilość zwierząt w budynku, a izolacja

Wykonanie izolacji termicznej budynku zależy niekiedy także od obsady zwierząt w oborze. Jeżeli wewnątrz znajduje się niewielka liczba krów to dogrzanie budynku będzie bardzo utrudnione. Większe stado produkuje odpowiednią ilość energii cieplnej do zachowania stosunkowo dobrych warunków w pomieszczeniu. Jeżeli na ścianach zauważymy szron to oznacza, że temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a więc izolacja jest niewystarczająca. Bez izolacji termicznej trudno też mówić o skutecznym pojeniu oraz karmieniu zwierząt. Podaż wody z niskich temperaturach jest utrudniona, gdyż będzie ona zamarzać. To samo tyczy się paszy, a niższe spożycie obu składników pokarmowych szybko doprowadzi do obniżenia wydajności produkcyjnej krów mlecznych. Możemy też napotkać na problemy zdrowotne wynikające z niesprzyjających warunków panujących w oborze.

Wyjątek od reguły – udój w hali

Nieco inaczej może wyglądać kwestia ocieplania obór w formie hal stalowych. W takich budynkach krowy nie przebywają przez cały czas, a udój odbywa się w specjalnie przygotowanej hali. Możliwe jest ograniczenie zamarzania wody przy użyciu poideł niezamarzających. Niemniej i tutaj zwykle blaszany budynek jest docieplany, główną warstwę izolacyjną stanowi dach. W tym wypadku stosuje się izolację z użyciem styropianu lub znacznie bardziej skutecznej pianki poliuretanowej. Ocieplanie pianką PUR to nowoczesna metoda, dzięki której wykonamy izolację wysokiej jakości. Pianka poliuretanowa ma jeszcze jedną ważną zaletę i przewagę nad innymi materiałami. Otóż tutaj także w okresie letnim łatwiej będzie utrzymać pożądaną temperaturę. Nie dojdzie do nadmiernego nagrzewania się dachu, co skutkowałoby radykalnym wzrostem temperatury w oborze, co wpływa na mikroklimat w oborze. Każdy rolnik zna zjawisko stresu cieplnego, który oddziaływuje na zwierzęta w okresie letnim. Podsumowując, ocieplenie z użyciem pianki PUR to podstawa jeżeli chcemy mówić o zdrowym budynku. Mówiąc zdrowym mamy na myśli nie tylko trwałość ścian i samego obiektu, ale przede wszystkim dobrostan zwierząt hodowlanych.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.