Dzisiaj jest: 26.10.2021, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Jakie są największe błędy przy budowie obory?

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 294

Budowa obory pozwala usprawnić prowadzenie gospodarstwa rolnego. To pierwsza ważna decyzja, która pociąga za sobą poważne koszty.

Jakie są największe błędy przy budowie obory?
Budowa obory pozwala usprawnić prowadzenie gospodarstwa rolnego. To pierwsza ważna decyzja, która pociąga za sobą poważne koszty. Rolnicy decydują się budowę obory głównie ze względów ekonomicznych. Duże obiekty inwentarskie pozwalają zoptymalizować hodowlę bydła mlecznego lub mięsnego, co przynosi realna korzyści finansowe w dłuższej perspektywie. Brak doświadczenia budowlanego ze strony rolnika to jeszcze nie tak duży problem. Gorzej, kiedy wybierzemy niewłaściwą firmę budowlaną lub na tej trudnej drodze popełnimy choćby jeden z poniższych błędów.

Zła kolejność działania oraz zachowanie dobrostanu w oborze

Ponawiane co pewien czas programy dofinansowania w ramach PROW kończą się często fiaskiem wśród inwestorów. Wszystko to za sprawą niewłaściwej kolejności działania rolników. Osoby starające się o uzyskania wsparcia finansowego składają zwykle najpierw wniosek do ARiMR, a powinni najpierw wystąpić o pozwolenie na budowę obory. Nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie przedłużający się niekiedy okres wydania zgody. Musimy się więc liczyć, że nasz wniosek zostanie odrzucony, a cała inwestycja w budowę obory będzie musiała zaczekać do kolejnego sezonu. Równie istotną kwestią jest planowanie powierzchni obory pod kątem powiększenia z czasem stada. Zwierzęta muszą być trzymane w określonych warunkach, a zwiększenie nakładu na małym obiekcie nie będzie możliwe. Rozbudowa już istniejącego budynku jest zwykle nieopłacalna, natomiast zmniejszenie obsady nie będzie niosło ze sobą zwiększenia dochodów w gospodarstwie.

Niewłaściwe planowanie przestrzeni w budynku pod kątem użytkowym

Wyobrażając sobie wielkość budynku, rolnicy mogą mieć złe przeświadczenie, iż jego rozmiar będzie wystarczający w pełni. A co jeśli z biegiem lat pojawi się konieczność zakupu maszyn zwiększających wydajność i odciążających pracowników? Maszyny rolnicze takie jak wóz paszowy, czy roboty udojowe zajmują określoną przestrzeń użytkową. Bez wolnej przestrzeni i przy zwiększeniu obsady zwierząt zostajemy w punkcie, z którego trudno będzie ruszyć dalej. Tutaj konieczna byłaby rozbudowa, co znowu niesie poważne koszty. Trzeba więc znacznie wcześniej przewidywać dalsze kroki i budować oborę na miarę nie tylko potrzeb bieżących, ale i przyszłych. 

Przedkładanie kosztów nad jakość oraz finansowe niedoszacowanie

To kolejny problem spotykany bardzo często w budownictwie. Człowiek widzący niekiedy realizację budowy oraz kosztorys sprzed pięciu lat będzie przekonany, że obecnie da się postawić budynek o dużych gabarytach niewiele drożej. Nic bardziej mylnego, planowanie zawsze należy rozpocząć od porównania kosztów budowy podobnego budynku w zbliżonym okresie, co nie zawsze jest możliwe. Rynek ciągle się zmienia, zmieniają się technologie, a także ceny materiałów i usług. To wszystko wpływa na finalny koszt budowy. Podobnie ma się sprawa obniżania kosztów budowy poprzez wybór materiałów budowlanych gorszej jakości. Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jesteśmy gotowi na kosztowne poprawki? Budowa nowoczesnej obory to inwestycja na lata. 

„Reanimacja” istniejącej obory

Wiele starszych konstrukcji nie spełnia standardów dzisiejszego budownictwa. Stąd też rodzi się problem z modernizacją już istniejących obór. Zwykle mamy do czynienia z dwoma problemami. Pierwszym z nich jest mylne wrażenie, że modernizacja musi być tańsza od budowy obiektu od podstaw. Drugi z kolei to kłopot ze spełnieniem warunków do zabudowy i hodowli zwierząt w już istniejącej oborze. Zazwyczaj budynki starszego typu są zbyt niskie i wąskie, co uniemożliwia prowadzenie optymalnej hodowli bydła. Oczywiście, w niektórych sytuacjach wykonanie dobudowy na bazie istniejącego obiektu będzie możliwa, ale bardziej czasochłonna i wymagająca udziału bardzo doświadczonej ekipy budowlanej. 

Brak doświadczonej firmy budowlanej

Firmy budowlane ogłaszają się wszędzie, w internecie, na tablicach ogłoszeniowych, przy drogach, czy na słupach. Wybór pierwszego lepszego wykonawcy może szybko odbić się czkawką inwestorowi. Jeżeli ekipa chce podjąć się budowy, ale nie posiada doświadczenia w budowie stricte budynków inwentarskich to już powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza w głowie. To poważna i wymagająca inwestycja, która pochłonie pokaźną sumę pieniędzy. Szkoda byłoby powierzać więc budowę obory ludziom bez doświadczenia. Rola firmy zewnętrznej nie kończy się jednak na budowie, ale pozwala uzyskać fachowe doradztwo w zakresie stosowanych w budynku technologii. Czym może skończyć się brak doświadczenia? Nie trzeba długo szukać. Podstawowe błędy to m.in. niewłaściwa długość rusztów, zastosowanie rozwiązań technicznych, które nie wytrzymają obciążeń generowanych przez zwierzęta i ich obsługę, niewystarczająca ilość miejsca dla hali udojowej, zbyt mało kojców dla cieląt. To tylko kilka z podstawowych błędów, na które narażamy się inwestując ciężko zarobione pieniądze w firmę bez doświadczenia i branżowej wiedzy.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.