Dzisiaj jest: 24.9.2020, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

ASF znowu zablokuje część eksportu mięsa?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 244

Obszary objęte afrykańskim pomorem świń na terenie kraju wciąż nie dają spokoju polskim rolnikom, którzy chcieliby swoją żywność eksportować na zagraniczne rynki.

ASF znowu zablokuje część eksportu mięsa?
Obszary objęte afrykańskim pomorem świń na terenie kraju wciąż nie dają spokoju polskim rolnikom, którzy chcieliby swoją żywność eksportować na zagraniczne rynki. Tym razem ograniczenia wprowadzenia mięsa do Bośni i Hercegowiny dotknęły województwo warmińsko – mazurskie. Wszystko to za sprawą komunikatu Głównego lekarza Weterynarii, który w ostatnim czasie potwierdził występowanie nowych przypadków ASF w Polsce.

W związku z tym rolnicy z terenów Warmii i Mazur muszą liczyć się z czasowym zablokowaniem możliwości eksportu żywności na terenie Bośni i Hercegowiny. Jakie dokładnie produkty są obecnie objęte zakazem? Przepisami objęte zostały: żywe świnie domowe lub dzikie, nasienie świń domowych lub dzikich, komórki jajowe świń domowych lub dzikich, wyroby z mięsa świń domowych lub dzikich (bez poddania mięsa procesom likwidującym wirus ASF), świeże mięso świń domowych oraz dzikich, wyroby pochodzenia zwierzęcego przeznaczone dla przemysłu, rolnictwa, branży medycznej, farmaceutycznej (bez użycia metody likwidującej wirusa) oraz materiały patologiczne i biologiczne produkty wieprzowe, które również nie przeszły procesu gwarantującego unicestwienie wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Dodatkowym ograniczeniem dla wielu przedsiębiorców z całego kraju może być zakaz, który obejmuje także przewożenie na teren Bośni i Hercegowiny żywych świń domowych lub dzikich, przejeżdżających przez województwo warmińsko – mazurskie. Widzimy więc, że restrykcje dotkną nie tylko fragment kraju, ale większą część przedsiębiorców transportujących trzodę chlewną przez Warmię i Mazury.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.