Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

UOKiK prześwietlił skupy owoców. Co znalazł?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 251

Inspektorzy rozpoczęli kontrolę skupów w całym kraju, każdego roku do UOKiK-u wpływają skargi od rolników. Tym razem pod lupą znalazły się skupy owoców miękkich.

UOKiK prześwietlił skupy owoców. Co znalazł?
Inspektorzy rozpoczęli kontrolę skupów w całym kraju, każdego roku do UOKiK-u wpływają skargi od rolników. Tym razem pod lupą znalazły się skupy owoców miękkich, a niebawem rozpoczną się wizyty w skupach jabłek. Wszelkie informacje są bardzo wyczekiwane przez sadowników, którzy donoszą o kłopotach ze sprzedażą jabłek oraz niskimi cenami tychże owoców. Jakie wnioski płyną z przeprowadzonej kontroli?

W czasie prowadzonych działań w skupach owoców miękkich UOKiK próbował ustalić, czy przedsiębiorcy wykorzystywali swoją przewagę kontraktową względem rolników. W czasie kontroli „prześwietlono” 29 punktów w województwach, gdzie znajduje się najwięcej upraw i gdzie położone są duże przedsiębiorstwa przetwórcze. Działania podjęto na terenie Kielc, Warszawy, Łodzi i Lublina, a szczegółowa kontrola skupiała się wokół zawieranych umów między rolnikami, skupem, a przetwórcami. Pierwszą kwestią, która wyszła na światło dzienne był brak cen skupu owoców określonych w umowie zawieranej z konkretnym rolnikiem. Takie dane widniały jedynie w aneksach do umów. Występuje więc podejrzenie, iż mogło dojść do sytuacji, kiedy rolnik wykonując telefon do skupu otrzymywał gotową propozycję ceny za owoce ze strony przedsiębiorstwa. Brakowało także kontraktów długoterminowych na dostarczenie przez rolników produktów, zawierano natomiast krótkotrwałe umowy w czasie zbiorów. Jednorazowe dostawy owoców stawiają więc rolników w dużo gorszej pozycji i niejednokrotnie nie gwarantują sprzedaży wyhodowanych owoców.

UOKiK ciągle apeluje do rolników, aby zupełnie anonimowo dokonywali zgłoszeń jeżeli tylko zauważa nieuczciwą praktykę ze strony innych podmiotów. Wystarczy tylko wskazać miejsce, gdzie podejrzewa się nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. W takim dokumencie umieszczamy informację o praktykach, zdarzeniach oraz miejscu, gdzie one występują. Jeśli jesteśmy w posiadaniu jakichkolwiek dowodów mogących posłużyć w celu rozpatrzenia sprawy to także można je dołączyć do zgłoszenia. Przykładem efektywnych działań ze strony rolników i UOKiK są wszczęte kontrole w różnego rodzaju spółkach przetwórczych, niektórym firmom już postawiono zarzuty.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.