Dzisiaj jest: 19.1.2021, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Kryzys w branży cukrowniczej – tak niskich cen nie było od dawna!

Dodano: 2 lata temu Czytane: 312

Tak złej sytuacji w sektorze cukrowniczym Unii Europejskiej jeszcze nie było. Ceny cukru na całym świecie, także w Europie notują ogromne spadki.

Kryzys w branży cukrowniczej – tak niskich cen nie było od dawna!
Tak złej sytuacji w sektorze cukrowniczym Unii Europejskiej jeszcze nie było. Ceny cukru na całym świecie, także w Europie notują ogromne spadki, eksperci już teraz wskazują na najniższy w historii poziom. Pierwsze problemy pojawiły się już rok po zakończeniu działania systemu kwotowego dla branży zajmującej się produkcją cukru buraczanego. W sezonie letnim tego roku wszystkie wskaźniki cenowe osiągnęły niespotykany dotąd poziom. Kwoty znacznie poniżej progu referencyjnego oraz kosztów produkcji to tylko dwa spośród kilku czynników takiego stanu rzeczy.

Jak informuje organizacja CIBE zrzeszająca producentów buraków cukrowych problem bieżących cen wynika także z działań w zakresie stosowania środków ochrony roślin oraz nowych metod produkcji. Wszystko to stanowi duże zagrożenie dla całej branży cukrowniczej od gospodarstw rolnych poczynając aż na pozostałych podmiotach kończąc. Plantatorzy już teraz wskazują na trudności w zachowaniu płynności finansowej i chcą podjęcia szybkich działań przez unijnych urzędników w celu ratowania tej gałęzi gospodarki. Reformy wymaga cały przemysł, ponieważ na niskich cenach cukru dorabiają się jedynie duże sieci sprzedaży, kosztem rzecz jasna rolników. Organizacja wskazuje też na całkowite załamanie cen, które we wrześniu tego roku osiągnęły spadki rzędu 26%. Na rynku istnieją też państwa eksportujące cukier poniżej kosztów produkcji, co jeszcze bardziej pogłębia panujący kryzys. Nie ma konkretnych narzędzi regulujących sytuację na rynkach zbytu, przez co plantatorzy są zupełnie niechronieni finansowo. Produkcja cukru na terenie Unii w latach 2018-2019 będzie niższa ze względu na sezonowe problemy z pogodą, co tylko wzmocni bardzo trudną już sytuację europejskich rolników. Przewidywane przez CIBE spadki mogą oscylować nawet w granicach 2,4 mln zł. Jakie są rokowania pod względem produkcji cukru buraczanego?

Jeżeli chodzi o Polskich rolników to w ostatnich latach rynek wytwórczy wzrósł z 2 mln ton w latach 2016/2017 do 2,3 mln ton w okresie między latami 2017/2018. Ten dziesięcioprocentowy wzrost daje nadzieję rodzimym przedsiębiorcom, jednak trudno stwierdzić jakie narzędzia opracują eksperci w celu ochrony gospodarstw rolnych. Międzynarodowa Organizacja Plantatorów już teraz proponuje stworzenie dokumentu umożliwiającego lepszą przejrzystość podpisywanych umów zawierających ustalone ceny, wskaźniki oraz zapisy rozgraniczające podział wartości. Kolejną kwestią jest wprowadzenie regulacji zabezpieczających plantatorów przed nieuczciwym zachowaniem niektórych podmiotów na rynkach. Obecne rozwiązania zapisane w dokumencie pod nazwą „Wdrożenie odpowiedniej siatki bezpieczeństwa w przyszłej WPR 2021-2027 nie są wystarczające. Jednym z nich jest wsparcie w kwestii przechowywania produktów, jednak nie przyczyni się to do zwyżki cen i tym samy nie spowoduje wzrostu dochodów wśród rolników. Opcją, która ma satysfakcjonować uczestników branży cukrowniczej jest wyrównanie szans konkurowania z krajami trzecimi np. brak wydawania koncesji na import cukru po niższych niż rynkowe cenach. Eksperci rozważają też twarde rozmowy z innymi państwami, które muszą zmienić swoje postępowanie. W organizacji CIBE funkcjonuje obecnie 18 europejskich państw, reprezentantem Polski na arenie międzynarodowej jest Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.