Dzisiaj jest: 23.8.2019, imieniny: Apolinarego, Miły, Róży

Kiedy najlepiej wykonać bronowanie?

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 128

Bronowanie służy płytkiemu spulchnieniu gleby, podczas tego procesu następuje kruszenie fragmentów ziemi, co z kolei umożliwia obniżenie wskaźnika procentowanego dla utraty wody z gleby.

Kiedy najlepiej wykonać bronowanie?
Bronowanie służy płytkiemu spulchnieniu gleby, podczas tego procesu następuje kruszenie fragmentów ziemi, co z kolei umożliwia obniżenie wskaźnika procentowanego dla utraty wody z gleby w wyniku procesu parowania. Dzięki tej metodzie można pozbyć się chwastów oraz zapewnić swobodny wzrost zbóż bez użycia dodatkowych środków.

Jeżeli chodzi o termin, w którym powinno się wykonać bronowanie to będzie on zależny efektu jaki chcemy osiągnąć. Bronowanie można przeprowadzić w okresie wiosennym, w czasie którego zmniejszamy parowanie wody z ziemi i przystosowujemy glebę do zasiewu. Taki zabieg wykonujemy rzecz jasna przed siewem. Proces wykonany po uprawie pożniwnej pozwala na usunięcie zbędnych chwastów, które niepotrzebnie pobierają odżywcze składniki z gleby, uniemożliwiając tym samym osiąganie jak największych plonów. Orka siewna zabezpiecza nie tylko glebę przed ucieczką wody, ale także obsypuje nawozy mineralne lub herbicydy. Pod taką powierzchnią preparaty te działają dużo skuteczniej i mają szanse pomóc roślinom we wzroście. Przystępując do bronowania na terenach niezasianych należy zawsze wykonywać cały proces skośnie. Cały zabieg w przypadku zasianych zbóż jarych należy przeprowadzić kilka razy w okresie trzeciego, czwartego liścia aż do momentu kończącego krzewienie. W przypadku wschodu zboża do momentu wejścia w etap trzeciego, czwartego liścia nie powinniśmy już pod żadnym pozorem dokonywać naruszenia gleby. Może to tylko prowadzić do mniejszych zbiorów i połamania roślin.

Dla ozimin z wyłączniem żyta orkę wykonujemy dwa razy na wiosnę i powtarzamy ten proces po upływie około 2 tygodni. Należy pamiętać o wykonaniu bronowania możliwe wcześnie po stosowaniu nawozów. Dla miejsc zasiania żyta bronowanie jest wskazane jeśli zauważalna jest pleśń śniegowa, wówczas cały proces prowadzimy znowu na skos w stosunku do skib. W celu jak najlepszego wykonania zabiegu należy dostosować prędkość pojazdu. Większa prędkość umożliwi łatwiejsze kruszenie brył ziemi, natomiast wolniejsza pozwoli na szczegółowe wyrównanie pola lub pokrycie zasianych nasion ziemią. Znaną wśród rolników techniką jest metoda, która działa na zasadzie dwukrotnego przejazdu brony po tym samym fragmencie gleby. Sprawdza się to jednak dla gleb cięższych, gdyż te drobniejsze w swej strukturze będą potrzebowały tylko jednego zabiegu na fragment pola. Brony różnią się też masą, którą dobieramy odpowiednio dla efektu jaki mamy zamiar osiągnąć. Należy też dostosować wysokość, na której pracują poszczególne „zęby” w czasie bronowania tak, aby powierzchnia została spenetrowana jednolicie na tej samej głębokości. Trzeba też zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne nadające glebie bardziej suche lub wilgotne właściwości. Zbyt sucha powierzchnia będzie zamiast kruszenia gleby prowadzić do jej pylenia, natomiast mocno wilgotna będzie ją tylko rozmazywać.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.