Dzisiaj jest: 7.6.2020, imieniny: Ariadny, Jarosława, Roberta

Inseminacja świń. Jak zrobić to dobrze?

Dodano: rok temu Czytane: 531
Redakcja poleca!

Przyspieszona realizacja postępu genetycznego wraz z uzyskaniem większej skuteczności produkcyjnej jest możliwa dzięki sztucznej inseminacji świń.

Inseminacja świń. Jak zrobić to dobrze?
Przyspieszona realizacja postępu genetycznego wraz z uzyskaniem większej skuteczności produkcyjnej jest możliwa dzięki sztucznej inseminacji świń. Aktualnie ponad połowa wszystkich loch na świecie jest w ten sposób zapładniana. Zabieg nie należy do trudnych i jest związany z szeregiem zalet takich jak: prostota przeprowadzenie inseminacji, zmniejszeniem liczby knurów niezbędnych do krycia, czy uzyskanie najlepszego nasienia pod kątem jakości.

Inseminacja bez względu na wybrany rodzaj dzieli się na kilka etapów: pobranie nasienia od knura, ocenę nasienia oraz przygotowanie go do aplikacji do dróg rodnych lochy. Nasienie pobiera się najczęściej naturalne, następnie istnieje metoda rozfrakcjonowania nasienia, czyli podziału. Pierwsza seria pełna bakterii jest pomijana, pobiera się dopiero frakcję poplemnikową o stukturze galaretki. Trafia ona następnie na sito w celu oddzielenia jej od najlepszej jakościowo spermy. Najlepszy jest zawsze ejakulat zawierający możliwie wysoką zawartość plemników. Następnie przystępujemy do oceny ejakulatu, który knury bardzo chętnie oddają w trakcie prób naturalnych na fantomie. Ejakulat jest rozcieńczany w dawce po około 100 ml, płyn możemy przechowywać w temperaturze w granicach 15 stopni Celsjusza. Końcowy etap to zapłodnienie, które możemy podzielić na kilka rodzajów.

1. Metoda płytka
2. Metoda głęboka
3. Metoda ultragłęboka


Wprowadzenie nasienia do dróg rodnych loch w pierwszym wariancie polega na aplikacji do szyjki macicy przy wykorzystaniu kateterów do inseminacji płytkiej. Metoda głęboka z kolei polega na wprowadzeniu ejakulatu z szyjki macicy wprost do macicy właściwej. Ostatnia metoda polega na umieszczeniu nasienia w kącie macicy lub jajowodzie z wykorzystaniem kręconych kateterów. Sztuczne zapłodnienie jest skuteczne wyłącznie przy dobrze określonym okresie owulacji loch. Jeśli ruja zostanie określona właściwie to możemy spodziewać się dużo lepszego efektu finalnego. Cykl płciowy loch trwa w granicach 21 z możliwością dwudniowego odchylenia w jedną ze stron. Jak rozpoznać ruję u loch? Wystarczy obserwować standardowe objawy: obniżenie apetytu, większa ruchliwość, rozdrażnienie, zaróżowienie i opuchnięcie warg sromowych. Ruja trwa maksymalnie do 60 – godzin, a owulacja występuje zwykle między 30 i 40 godziną rui właściwej i trwa kilka godzin. Ten czas jest niezwykle ważny dla skutecznego zapłodnienia. Skuteczna obserwacja rui powinna przebiegać każdego dnia dwukrotnie w godzinach 6-9 oraz 16-19. Przyjmuje się, że odpowiednio zarządzane stado zapewni 80 – procentową skuteczność loch mogących dać nowe potomstwo. Wykryta ruja jest szansą na skuteczną inseminację, najlepiej jest dokonać tego w początkowej fazie rui od piątego dnia. Wówczas prowadzimy knura przed głową macior, aby lochy mogły przyzwyczaić się do jego obecności. Istotne jest tu stymulowanie wzroku i zapachu. W ten sposób możemy też ocenić czy nasze lochy są w okresie rui. Jeżeli mamy pewność co do pojawienia się rui to możemy rozpocząć proces inseminacji.

Gotowe do inseminacji lochy prośne

Trzeba też wiedzieć, że pierwsza ruja pojawia się u młodych loszek w czasie około 7 miesięcy, lecz nie mogą być one w tym okresie inseminowane. Wynika to z ich niepełnej dojrzałości, która następuje dopiero w trakcie trwania ósmego i dziewiątego miesiąca. Rozpoczęcie okresu inseminacyjnego należy ocenić na podstawie wagi (powyżej 130 kg) oraz występującej u danej lochy trzeciej rui. Według dostępnych badań najlepszy jest jednak okres od 12 miesięcy rozrostu loch, gdyż wówczas uzyskuje się największą produktywność. Jeżeli mamy do czynienia z młodszymi osobnikami to konieczne może się okazać hormonalne sterowanie lub indukcję owulacji.
Chwila na sztuczne zapłodnienie

Właściwa chwila jest kluczowa jeżeli chodzi o sztuczne zapłodnienie, gdyż możemy mieć tu właściwą liczbę prosiąt lub pomniejszoną. Mniejsza liczba prosiąt wynika nie z ilości plemników, lecz właśnie z czasu inseminacji. Trzeba też pamiętać o bardzo indywidualnych czynnikach takich jak wiek lochy, czy pojemność macicy. Zwierze może być zdrowe, zapłodnione w idealnym czasie, a i tak uzyskany miot będzie niższy. Jeżeli więc dostrzegamy odruch tolerancji lochy w danym okresie to na tej podstawie łatwo możemy ocenić moment na inseminację tuż po wykryciu. Do zapłodnienia może nie dojść za pierwszą próbą, konieczne mogą być dwie kolejne. Drugą wykonuje się 12 godzin później obserwując odruch tolerancji. Jego występowanie oznacza brak zapłodnienia i konieczność podjęcia trzeciej próby. Przyjmuje się więc, że pierwszą inseminację wykonujemy po 24 godzinach od wykrycia objawów rui, czekamy 12 godzin i podejmujemy kolejną próbę przy braku zapłodnienia, następnie czekamy i podejmujemy trzecią próbę. To ogólny zarys całego procesu, jednak dokładniejsze wykonanie zabiegu może zdecydowanie poprawić jakość i skuteczność inseminacji. W przypadku loch z rujami terminowymi, inseminację wykonujemy po 12 godzinach od chwili spostrzeżenia rui. Dalsze próby podejmujemy po następnych 12 godzinach jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia. Ruje późne w granicach 7 – 10 dni po odsadzeniu od prosiąt wykonuje się także po 12 godzinach. Jeśli natomiast mamy do czynienia z inseminacją metodą głęboką i ultragłęboką to musimy wykonać zabieg po 24 godzinach od pojawienia się objawów rui właściwej. Dalsze próby wykonujemy w okresie jak u poprzedników. Powtórzenia są niezbędne, gdyż w wielu przypadkach decydują o skuteczności inseminacji i zapłodnienia. Przekłada się to na liczbę przyszłych prosiąt.

Katetery jako skuteczne narzędzie inseminujące i przygotowanie loch

Bez względu na rodzaj wybranego kateteru możemy w skuteczny sposób przeprowadzić proces zapłodnienia loch. Wystarczy zadbać o temperaturę nasienia nie przekraczającą 17 stopni Celsjusza, optymalna temperatura to 15 stopni. Można oczywiście przed aplikacją nasienia podgrzać płyn do temperatury 36 stopni Celsjusza, wówczas jednak wybrana porcja będzie musiała zostać zużyta. Ponowne schłodzenie próbki jest wtedy niemożliwe. Skuteczność całego procesu zależy też od odpowiedniego przygotowania loch. Należy oczyścić narządy płciowe oraz sprawdzić odruch tolerancji. Następnie ejakulat jest pobierany do kateteru i wprowadzany do dróg rodnych. Pojemnik z nasieniem lekko ściskamy, aby wprowadzić większą ilość nasienia. Powinniśmy zaobserwować odruch ssący macicy jako naturalną reakcję. Jeżeli zauważamy problem w tym zakresie to może być on spowodowany złym umieszczeniem kateteru lub jego zapowietrzeniem. Przeciętny czas inseminacji dla pojedynczej lochy to kilka minut. Należy zadbać o pozostawienie kateteru w szyjce macicy przez około 10 minut w celu przyjęcia się nasienia i braku jego cofania. Pomocne mogą okazać się pasy inseminacyjne utrzymujące porcję ejakulatu w odpowiednim miejscu oraz inne urządzenia dostępne na rynku. Bez względu na metodę inseminacji jest ona niezwykle skuteczna przy chęci uzyskania skutecznie zaplanowanego miotu. Możemy w ten sposób zwiększyć wydajność rolną, co przekłada się na potencjalny zysk i opłacalność hodowli oraz produkcji trzody chlewnej.
 
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.