Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Kredyt obrotowy, klęskowy dla rolników. Kto może skorzystać?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 392

Wsparcie finansowe jest niejednokrotnie jedynym sposobem na uratowanie działalności rolniczej. Długo utrzymujące się susze w okresie letnim są często przyczyną ponoszenia dużych strat.

Kredyt obrotowy, klęskowy dla rolników. Kto może skorzystać?
Wsparcie finansowe jest niejednokrotnie jedynym sposobem na uratowanie działalności rolniczej. Długo utrzymujące się susze w okresie letnim są często przyczyną ponoszenia dużych strat, rolnicy zbierają więc mniej plonów i mniej funduszy spływa do ich kieszeni. W takiej sytuacji można skorzystać z dwóch form wsparcia: kredytu klęskowego oraz kredytu obrotowego. Na czym one polegają?

Jeśli chodzi o kredyt klęskowy to mogą z niego skorzystać rolnicy oraz małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa, które straciły część swoich plonów ze względu na suszę. Uzyskany w ten sposób kredyt częściowo pokrywa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Aby mieć możliwość otrzymania takiego kredytu rolnik musi wykazać dokładnie oszacowane straty. W tym celu konieczne jest sporządzenie protokołu dotyczącego szkód, kontroli dokonuje komisja powołana przez wojewodę działającego na danym terenie. Wysokość oprocentowania w kredycie klęskowym jest zależna od oferty wybranego banku. Oprocentowanie kredytu od 3,65% do 5,20%, marża banku to 1,95 do 3,50%. Z kolei oprocentowanie płacone bankom przez kredytobiorcę to dla ubezpieczonego 0,50% i nieubezpieczonego od 2,075% do 2,85%. Oprocentowanie zmienia się na bieżąco, my przedstawiliśmy stan na dzień 30 września 2018 roku. 

Z kolei kredyty obrotowe mogą posłużyć na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej m.in. środków ochrony roślin, paszy, nawozów mineralnych, kwalifikowanych materiałów siewnych, szkółkarskich, nasadzeniowych, ogólnie pojętej zwierzyny rozrodczej (jałówek hodowlanych, owiec, kóz), pszczelich królowych (matek) reprodukcyjnych i użytkowych. Do tej grupy nie zaliczają się zakupy produktów lub zwierząt na eksport. Fundusze może otrzymać producent rolny, który z w skali roku poprzedzającego rok złożenia wniosku wykazał osiągnięty dochód ze sprzedaży w kwocie minimum 10 tys. zł w ramach swojej działalności rolniczej. Tego typu wsparcie będzie udzielane w 2018 roku, a czas stosowania dopłat ARiMR to 4 lata. Osoba biorąca taki kredyt musi liczyć się z oprocentowaniem w wysokości 2%, resztę oprocentowania pokryje agencja. Jeśli chodzi o sumę kredytu to nie może ona przekraczać limitu pomocy wynoszącego dla wybranego producenta rolnego w okresie trzech lat kwoty 15 tys. euro. W celu otrzymania wsparcia finansowego konieczne jest złożenie wniosku w odpowiednim banku umożliwiającym uzyskanie kredytu obrotowego. Bank może wymagać od rolnika dodatkowych załączników. Próg procentowy dla kredytu obrotowego prezentuje się następująco:

    • Oprocentowanie 5,20%
    • Marża banku 3,50%
    • Oprocentowanie pokrywane przez biorącego kredyt 2%
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.