Dzisiaj jest: 23.8.2019, imieniny: Apolinarego, Miły, Róży

Jak wygląda budowa nowoczesnych tuczarni?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 104

Budynki użyteczne w rolnictwie w przeciągu ostatnich lat zmieniają się nie do poznania. Widać to także po nowoczesnych konstrukcjach przeznaczonych do hodowli świń.

Jak wygląda budowa nowoczesnych tuczarni?
Budynki użyteczne w rolnictwie w przeciągu ostatnich lat zmieniają się nie do poznania. Widać to także po nowoczesnych konstrukcjach przeznaczonych do hodowli świń, budynki betonowe zostają często zastępowane obiektami na bazie płyt warstwowych umieszczonych na stalowym stelarzu. Tego typu miejsca mają być ekonomiczne, wytrzymałe i szybkie w postawieniu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej technologii, która stopniowo zmienia oblicze wielu gospodarstw w kraju.

Zastosowanie lekkich i tańszych konstrukcji jest często wymogiem dzisiejszych czasów, gdyż rolnicy potrzebują budynków energooszczędnych bez potrzeby okresowej renowacji. Przekłada się to na koszty, a te jak wiemy są zależne również od trudnej sytuacji na rynku hodowlanym. Mniej pieniędzy to konieczność szukania rozwiązań korzystnych cenowo. Takie właśnie są nowoczesne tuczarnie. W odróżnieniu od tradycyjnych betonowych obiektów, nie ponosi się tu tak dużych kosztów na zakup materiałów oraz budowę. Lekkie konstrukcje ze stali są niewątpliwą przyszłością dla wielu gospodarstw. Czas potrzebny na postawienie budynku na ponad 2000 tys. świń wynosi w granicach 4 – 5 miesięcy, z kolei mniejsze konstrukcje da się wybudować w około 2 miesiące. Co ciekawe, cały proces obejmuje wszystkie procesy technologiczne, wraz z potrzebnymi instalacjami, wyposażeniem itd. Konstrukcja obecnie oddawanych do użytku obiektów jest tworzona na bazie stalowych elementów ocynkowanych, do których mocowane są płyty warstwowe na bazie poliuretanu, następnie przykryte dodatkową warstwą blachy i powłoką poliestrową. Jeżeli chodzi o wnętrze to znajdziemy tu panele komorowe PVC. Część rolników może mieć pewne obawy związane z korozją stalowych elementów wynikającą przecież z oparów amoniaku, siarkowodoru w chlewniach pełnych tuczników. Producenci tuczarni z płyt zadbali o specjalne powłoki antykorozyjne, które zapewniają optymalne warunki także pod tym kątem. Służą ku temu specjalne płyty z blachy odpornej na działanie kwasów, a cała konstrukcja jest stworzona z ograniczeniem wszelkich miejsc, gdzie mogłyby gromadzić się resztki powodujące rdzewienie.

Utrzymanie czystości w budynku oprócz ograniczenia wszelkich szczelin zapewniają także gładkie powierzchnie płyt. Nie wymaga to od rolników poświęcenia cennego czasu na dokładne czyszczenie jak ma to miejsce w budynkach betonowych. Dobrym przykładem jest tu ściana betonowa z położonym tynkiem, który łatwo przyjmuje wszelkie trudno usuwalne zabrudzenia. Bardzo istotnym aspektem przy wyborze tuczarni jest jej współczynnik przenikania ciepła. Budynki betonowe cechują się tu słabymi właściwościami w odróżnieniu od konstrukcji stalowych z płyt. Te ostatnie posiadają korzystny dodatek w postaci pianki poliuretanowej, która cechuje się znacznie lepszą skutecznością cieplną od innych metod dociepleń. Wśród zalet należy wymienić też brak słupów wewnętrznych budynku, co przekłada się bezpośrednio na wygodę użytkowania. Konstrukcje stalowe tuczarni da się wygodnie zaprojektować wedle potrzeb danego rolnika. Łatwiej jest wówczas korzystać z całego obiektu, włącznie z ustaleniem stanowisk tuczników. Grubość płyt warstwowych jest ustalana indywidualnie w zależności od miejsca położenia gospodarstwa. Dzięki temu możemy uzyskać lepsze warunki hodowli, ale też obniżyć koszty jeśli nie ma potrzeby montowania płyt o grubszej warstwie.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.