Dzisiaj jest: 11.8.2020, imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Hala łukowa ocieplana zamiast obory?

Dodano: rok temu Czytane: 1190

Rozwój nowatorskich technologii budowlanych sprawia, że rolnicy zyskują znacznie szersze możliwości pod kątem wyboru obiektów dla hodowli zwierząt.

Hala łukowa ocieplana zamiast obory?
Rozwój nowatorskich technologii budowlanych sprawia, że rolnicy zyskują znacznie szersze możliwości pod kątem wyboru obiektów dla hodowli zwierząt. Jednym z pomysłów ostatnich lat jest wykorzystanie hal łukowych z ociepleniem zamiast tradycyjnej obory. Temat ten jest często poruszany przez samych rolników, którzy oczekują bardziej ekonomicznych rozwiązań i szybszych w wykonaniu. Takie właśnie są hale łukowe, jednak czy w Polsce znajdziemy tego typu rozwiązania?

Jak najbardziej tak. Hale namiotowe stały się obiektem pożądania zarówno średnich jak i dużych gospodarstw. Rolnicy zwracają uwagę na zalety związane z wyborem takiej konstrukcji, obiekt ten można postawić o dowolnej porze roku bez względu na warunki. Skraca się też czas oczekiwania na wykonanie konstrukcji, co przekłada się bezpośrednio na produkcję i przynoszenie dochodów znacznie wcześniej. Obora budowana tradycyjnie ma swoje zalety, ale nie sposób odmówić nowoczesnym konstrukcjom podobnych właściwości. Producenci oferują w chwili obecnej konstrukcje różniące się rozmiarami, ale też użytymi materiałami i typem konstrukcji. Hale namiotowe mogą być postawione na kratownicy lub pojedynczej rurze złożonej z wielu elementów. Podobnie wygląda sprawa materiałów, znajdziemy tu tworzywo sztuczne, metalowe rury, czy też tradycyjne deski. Nie ma w zasadzie ograniczeń jeśli chodzi o kształt, znajdziemy hale z prostymi ścianami, czy też konstrukcje półokrągłe. Wybór zależy więc od samego rolnika, gdyż każde gospodarstwo może mieć inne potrzeby na określone rozwiązanie.

Szereg zalet

Podstawowym czynnikiem przemawiającym za wyborem hali łukowej zamiast tradycyjne obory jest cena. Budynki wykonane na bazie stalowych elementów są zwyczajnie znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Podobnie wygląda kwestia czasu potrzebnego na postawienie budynku, co jest związane z brakiem betonowego fundamentu. W zależności od wybranego wariantu, użytych materiałów oraz liczby ludzi biorących udział w montażu, hala może powstać w ciągu tygodnia i to często bez użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego. Stalowa hala łukowa może pełnić rolę tymczasowego obiektu hodowlanego, który można z czasem rozbudować, rozebrać i odprzedać. Budynek możemy dodatkowo ocieplić pianką poliuretanową lub innym materiałem, przez co będzie on spełniał swoją rolę przez cały rok.

Wady wieku niemowlęcego, które można wyeliminować

Zachwyt rolników nad takim rozwiązaniem może nieco ostudzić świadomość, że rynek hal namiotowych wykorzystywanych stricte w rolnictwie dopiero raczkuje. Pierwotna zaleta w postaci braku konieczności stosowania betonowej wylewki może przysporzyć sporo problemów związanych z procesem hodowlanym. Grząska ziemia w żadnej sposób nie będzie wchłaniała dużych ilości nieczystości, będzie wręcz niemożliwa w uprzątnięciu. Ponadto stojące nieczystości mogłyby negatywnie wpłynąć na trwałość obiektu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby taki fundament wykonać i cieszyć się z ekonomicznego rozwiązania na miarę XXI wieku. Musimy też zadbać o odpowiednie doświetlenie budynku oraz regularną wentylację. Hale łukowe powinny posiadać wystarczającą ilość świetlików oraz siatki przeciwwietrzne. Eliminując te niedogodności, rolnik może w porozumieniu z producentem i ekipą montującą usunąć wady wieku niemowlęcego tejże konstrukcji. Tym bardziej, że obiekty tego typu cieszą się niezmiennie popularnością wśród zagranicznych gospodarstw. Także polscy rolnicy coraz częściej szukają rozwiązań dopasowanych do potrzeb zmieniających się procesów produkcyjnych i hodowlanych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.