Dzisiaj jest: 6.6.2020, imieniny: Laury, Laurentego, Nory

Różnice między ciągnikiem z ładowaczem, a ładowarką.

Dodano: rok temu Czytane: 243

Wybór jednej maszyny do wszystkich zadań jest często niemożliwy. Wynika to ze specyfiki rolnictwa jako działalności związanej z różnymi potrzebami, które wymagają często zupełnie różnych rozwiązań.

Różnice między ciągnikiem z ładowaczem, a ładowarką.
Wybór jednej maszyny do wszystkich zadań jest często niemożliwy. Wynika to ze specyfiki rolnictwa jako działalności związanej z różnymi potrzebami, które wymagają niekiedy zupełnie różnych rozwiązań. Wiele gospodarstw posiada na swoim wyposażeniu tylko niezbędne maszyny, gdyż każde sprecyzowane urządzenie przeznaczone do jednej czynności jest z punktu widzenia ekonomii nieopłacalne. Jakie są więc różnice pomiędzy poszczególnymi pojazdami?

Zakup oddzielnej ładowarki wiąże się z dodatkowymi kosztami, używane modele kosztują w granicach 40 tysięcy złotych, jednak mają sporo wad wynikających z możliwych awarii i konieczności kosztownej naprawy. Z kolei ciągnik z ładowaczem będzie maszyną bardziej wszechstronną i czeka nas tylko jeden wydatek. Jest to ekonomiczny wariant, na który możemy przeznaczyć wyższą kwotę za model nowy lub krótko używany. Koszt ładowarki jest zwykle wyższy od tradycyjnego ciągnika z ładowaczem. Nic więc dziwnego, że chętniej wybieranym modelem jest właśnie połączenie dwóch maszyn w jednej. Wyższy koszt jednorazowy pozwala na zakup jednej maszyny do różnych zastosowań. bez wydawania pieniędzy dwukrotnie. Generuje to znacznie niższe koszty utrzymania gospodarstwa i jest tzw. złotym środkiem. Czy jednak taki wariant pozwala na wykonanie pracy równie wydajne i bezproblemowo? Przekonajmy się.

W celu poznania cech poszczególnych urządzeń warto wskazać parametry najlepsze dla każdego z nich. Jeżeli będziemy porównywać wyłącznie kwestie wydajności to dla tradycyjnego załadunku zawsze lepszym wyjściem będzie oddzielna ładowarka. Wynika to z cech konstrukcyjnych, ponieważ ładowarka o zbliżonej do ciągnika mocy będzie w stanie zapewnić udźwig na poziomie dwukrotności w stosunku do udźwigu ciągnika z ładowaczem. Uzupełnieniem właściwości nośnych jest niewątpliwie zastosowana wydajna pompa, która pracuje przy znacznie wyższym ciśnieniu co zapewnia lepszy udźwig przenoszonych materiałów. Trzeba jednak zauważyć, że nowoczesne konstrukcje ciągników są już wyposażane w coraz to lepsze pompy i nie odstają tak bardzo od oddzielnych maszyn załadunkowych. Diametralnie różne są jednak zasięgi ramienia oraz wysokości maksymalnej w trakcie prowadzenie prac. Jest to o tyle ważny aspekt, iż pozwala na znacznie wygodniejsze prowadzenie prac załadunkowych takich jak układanie bel słomy jedna na drugiej na pojeździe. Ładowarki charakteryzują się też doskonałą zwrotnością i są nieco mniejsze od ciągnika. Pozwala to na dostęp do trudnych miejsc, gdzie tradycyjny ciągnik z ładowaczem nie będzie w stanie wjechać. Lepsza zwrotność ładowarki wynika także z kół jezdnych, które mogą się poruszać w różnych stronach.

Jeżeli natomiast chodzi o wyższość ciągnika z ładowaczem to jest on bardziej uniwersalnym rozwiązaniem do codziennych prac w gospodarstwie. Wiele prowadzonych w gospodarstwie prac możemy wykonać przy jego użyciu, wprawiony rolnik bezproblemowo wykorzysta maksymalnie możliwości zwykłego ciągnika. Możemy więc korzystać z możliwości załadunku, a w sezonie wykorzystać sprzęt do codziennych prac na polu. Nie bez znaczenia jest aspekt ekonomiczny, jeden solidnej klasy ciągnik z ładowaczem może zastąpić dwa urządzenia. Przy czym koszty zakupu będą znacznie niższe niż w przypadku zakupu dwóch oddzielnych pojazdów. Średniej wielkości gospodarstwa z powodzeniem poradzą sobie z rozładunkiem przy wykorzystaniu jednego ciągnika. Oszczędność wynika też z mniejszej liczby napraw. Jedno urządzenie do konserwacji pochłonie mniej pieniędzy, zarówno w przypadku awarii, jak i konieczności corocznego przeglądu i zakupu ubezpieczenia.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.