Dzisiaj jest: 6.6.2020, imieniny: Laury, Laurentego, Nory

Jak legalnie pozbyć się folii do sianokiszonki?

Dodano: rok temu Czytane: 794

Kwestie odpadów rolniczych budzą w ostatnich miesiącach sporo kontrowersji. Rolnicy zmagają się często z nie do końca dla nich oczywistymi zagadnieniami, a takim jest niewątpliwie utylizacja folii.

Jak legalnie pozbyć się folii do sianokiszonki?
Kwestie odpadów rolniczych budzą w ostatnich miesiącach sporo kontrowersji. Rolnicy zmagają się często z nie do końca dla nich oczywistymi zagadnieniami, a takim jest niewątpliwie utylizacja folii od sianokiszonek. Według Ministerstwa Środowiska taki materiał nie jest z pewnością odpadem komunalnym, a co za tym idzie nie może być odbierany przez firmę, z którą gospodarstwo ma podpisaną umowę na odbiór tradycyjnych śmieci.

Folia do kiszonek stała się więc wrogiem numer jeden wśród odpadów rolnych. Nie można jej wyrzucić jak pozostałych nieczystości i czekać na odbiór. Odpadem według ustawy o odpadach (art. 3 ust. 1 pkt 6) jest substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Nieco dalej przeczytamy definicję odpadów komunalnych, które według zapisów powstają w gospodarstwach domowych, z wyjątkiem pojazdów wycofanych z eksploatacji, jak również odpadów bliskich w swym składzie lub charakterze do opadów powstających w gospodarstwie domowym. Dodatkowym wyjaśnieniem jest zapis mówiący, iż zmieszane odpady komunalne pozostają nimi nawet wtedy, gdy zostały poddane czynności przetwarzania odpadów, która nie zmieniła ich właściwości w znaczący sposób. Teoretycznie więc taki zapis wskazuje na kwalifikację folii do kiszonek jako odpadów komunalnych powstających w gospodarstwie. Tak jednak nie jest. Problemem dla rolników jest obecnie konieczność znalezienia odbiorcy folii po kiszonkach, gdzie do niedawna taka folia była odbierana i to bezpłatnie.

Folia do sianokiszonek według ministerstwa nie może być uznana za odpad komunalny, a obowiązek zagospodarowania odpadem spoczywa na barkach rolników. Mówi o tym art. 22 powyższej ustawy, który wskazuje, iż to producent produktu lub podmiot wprowadzający produkt na terenie kraju jest odpowiedzialny za pokrycie kosztów związanych z utylizacją. W praktyce więc to rolnik staje się tymże „producentem”, mimo iż folia została zakupiona w sklepie. W celu pozbycia się opadów po kiszonkach konieczne jest znalezienie odbiorcy posiadającego pozwolenie na przetwarzanie lub odbieranie tego typu odpadów. Wszystkie firmy zajmujące się gospodarką odpadami są zarejestrowane w specjalnym systemie o nazwie „Rejestr – BDO. Przepisy dotyczące odpadów nie zmieniły się w przeciągu ostatnich kilku lat. Jednak powodem, dla którego folie przestały być odbierane od rolników za darmo jest znaczny spadek popytu na ten materiał, przez co koszt utylizacji ponoszony jest obecnie z budżetu gospodarstwa.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.