Dzisiaj jest: 23.8.2019, imieniny: Apolinarego, Miły, Róży

Wiosenne przymrozki w kwietniu zagrożą uprawom?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 109

Ostatnie dni to czas niespodziewanych przymrozków, które miały miejsce w niektórych regionach kraju. Oprócz temperatur spadających nocą do -7 stopni Celsjusza, lokalnie występowały też opady śniegu.

Wiosenne przymrozki w kwietniu zagrożą uprawom?
Ostatnie dni to czas niespodziewanych przymrozków, które miały miejsce w niektórych regionach kraju. Oprócz temperatur spadających nocą do -7 stopni Celsjusza, lokalnie występowały również opady śniegu. Utrzymująca się sytuacja ma trwać jeszcze przez kilka dni, lecz rolnicy spoglądają w przyszłość z dużym niepokojem. Przymrozki mogą zagrażać wegetującym już uprawom. To z kolei przełoży się na wyższe straty w plonach oraz niższe dochody z upraw.

Panujące skrajne zmiany temperatur powodują najpierw początkowy wzrost i pobudzenie roślin wyższą temperaturą, następnie przymrozki powodują silny stres mogący mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój roślin. W zasadzie nie ma roślin odpornych na zmienne temperatury, a przymrozki stanowią zagrożenie dla skutecznego wzrostu upraw w trakcie sezonu. Wbrew pozorom taki stan może przełożyć się nawet na uprawy znajdujące się głęboko w ziemi. Mowa tu o ziemniakach, czy cebuli ozimej, które bez obłożenia agrowłókniną mogą doznać uszkodzeń. Przymrozki zagrażają również burakom cukrowym, tutaj utrzymujące się słupki temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza mogą w ciągu kilku dni doprowadzić do deformacji lub uszkodzenia zasiewek. Sytuacja dotyczy kukurydzy, czyli rośliny jeszcze niewykształconej. Może tu dojść do nieprawidłowości w zakresie kiełkowania ziaren i pęcznienia, jednak dopiero wtedy, gdy utrzymujące się niskie temperatury będą trwały dłuższy czas wnikając głęboko w glebę. 

Wychłodzenie gleby jest zagrożeniem dla rzepaku, jednak głównie w pierwszej fazie rozrostu. Uszkodzenia łatwo jest rozpoznać po pochylonych roślinach, jednak zazwyczaj szkody poniesione w trakcie wzrostu nie są duże i nie mają szczególnego wpływu na plony. Mniej narażone na uszkodzenia są zboża jare, ozime, czy grubonasienne. Mogą tu jednak występować okresowe przebarwienia wynikające z trudności w pobieraniu wystarczającej ilości fosforu z gleby przy niskich temperaturach. Trudnością dla wielu gospodarstw może być skuteczne wykonanie zabiegów ochronnych ze względu na pogode, co może skutkować większymi stratami i uszkodzeniami roślin. Część preparatów zabezpieczających uprawy można stosować jedynie w określonym zakresie temperatur.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.