Dzisiaj jest: 23.8.2019, imieniny: Apolinarego, Miły, Róży

Rzeźnia działająca przy gospodarstwie rolnym.

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 103

Ubój zwierząt na własny użytek ma zostać ułatwiony dzięki najnowszym regulacjom prawnym.

Rzeźnia działająca przy gospodarstwie rolnym.
Ubój zwierząt na własny użytek ma zostać ułatwiony dzięki najnowszym regulacjom prawnym. Chodzi o projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącego niektórych wymogów weterynaryjnych, które muszą być spełnione w trakcie produkcji wyrobów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o niewielkich możliwościach produkcji. Przepisy dotyczą wyłącznie rzeźni znajdujących się na terenie gospodarstw rolnych.

Projekt ma umożliwić łatwiejszą działalność wytwórczą dla własnych potrzeb rolników, jak również gospodarstw znajdujących się na terenie tego samego powiatu, co rzeźnia. Zgodnie z nowym dokumentem czynności jakich będzie można dokonywać na terenie „przydomowej” rzeźni to m.in. obróbka, patroszenie, czy stosowanie przypraw. Głównym założeniem jest możliwość prowadzenia działań w mikro rzeźniach złożonych tylko z jednego pomieszczenia, a wszelkie czynności związane z obórką mięsa będą mogły być wykonywane w innym terminie niż ubój. Ma to zapewnić brak zanieczyszczeń, które w inny przypadku trafiłyby do mięsa. Ubój będzie dotyczył wszelkiego rodzaju zwierząt gospodarczych takich jak: drób, zwierzęta kopytne, dzikie hodowane w ramach niewielkich ferm, zajęczaki. Możliwy będzie również rozbiór mięsa, które pozyskano z zabitych w rzeźniach zwierząt. Warunkiem prowadzenia rzeźni gospodarczych jest wprowadzanie mięsa do obrotu jedynie na terytorium Polski.

Przepisy obejmą również limity roczne oraz dzienne dla zwierząt ubijanych w rzeźniach. Przykładem są tu świnie, których w ciągu roku będzie można ubić do 2190 dla zwierząt o masie powyżej 15 kg oraz 480 dla świń o masie ponad 100 kg. Małe gospodarstwa posiadające rzeźnie będą mogły korzystać z szeregu ułatwień w prowadzeniu działalności m.in. urządzeń do odkażania i mycia rąk, systemów odkażania narzędzi, szatni oraz toalet, czy też miejsc i sposobów przetrzymywania mięsa. W celu rozróżnienia pochodzenia mięsa zaproponowano nową metodę znaczenia mięsa pochodzącego z rzeźni rolniczych. Okrągłym znakiem weterynaryjnym będzie znakowane mięso zwierząt kopytnych oraz dzikich hodowanych w warunkach fermowych lub okrągłym znakiem identyfikacyjnym dla zajęczaków, drobiu, ptaków bezgrzebieniowych i mięsa otrzymanego w wyniku rozbioru. Zobacz także: Dezynfekcja chlewni. Jaki preparat wybrać?
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.