Dzisiaj jest: 23.8.2019, imieniny: Apolinarego, Miły, Róży

Rentowność hodowli kur niosek w pierwszych miesiącach 2019 r.

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 94

Opłacalność chowu kur niosek w ostatnich miesiącach spada. Takie wnioski możemy wyciągnąć z ostatnich danych zaprezentowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Rentowność hodowli kur niosek w pierwszych miesiącach 2019 r.
Opłacalność chowu kur niosek w ostatnich miesiącach spada. Takie wnioski możemy wyciągnąć z ostatnich danych zaprezentowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Przyjrzano się koniunkturze na rynku jaj i porównano pierwsze miesiące bieżącego roku z rokiem ubiegłym. Pierwsze wnioski są już znane, obserwujemy obniżenie się rentowności produkcji. Wpływ na taki stan rzeczy mają rosnące ceny pasz, przy jednoczesnym obniżeniu cen rynkowych jaj oraz mniejsze dochody osiągane przez producentów.

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, miesięczna kwota ze sprzedaży jaj każdej z klas w zeszłym roku wynosiła 35,32 zł za sto sztuk. W stosunku rok do roku jest to ponad 6 – procentowy spadek. Już dane za styczeń 2019 roku nie napawały optymizmem, wówczas obserwowaliśmy regularne obniżki (-24% w skali roku), stan ten utrzymywał się przez cały marzec (-15%). Największe spadki dotknęły jaja małe – S, oraz średnie M: spadek odpowiednio 23 – procentowy oraz 19 procentowy. Zła passa nie ominęła również jaj dużych w rozmiarze L oraz bardzo dużych – XL. Tutaj ceny spadały o 11,2% oraz 11%. Jak wskazuje IERiGŻ, zmiany dotykają także sektor produkcji fermowej. Okazuje się, że wysoka opłacalność hodowli kur niosek mimo dobrej sytuacji na rynku jaj w roku ubiegłym, obecnie nie jest tak dochodowa.

Jak już wcześniej wspominaliśmy za obecną sytuacją stoją także ceny pasz pełnoporcjowych oraz mieszanek przemysłowych dla kur niosek. Pierwsze dwa miesiące bieżącego roku ukazały zwyżki cen w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 10,6%. Sytuację utrudniają także obniżki kwot otrzymywanych przez producentów jaj. W styczniu tego roku odnotowano spadki rzędu 9,4%. Kwoty te wyglądają jeszcze gorzej jeśli spojrzymy na porównanie całoroczne, gdyż tam odnotowano spadek 27,5%. Obserwujemy obecnie nadwyżkę produkcji jaj, co przekłada się na stopień rentowności i osiąganych z tejże działalności dochodów.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.