Dzisiaj jest: 23.6.2021, imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Restrukturyzacja małych gospodarstw. Niebawem ruszy nabór wniosków!

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1654

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgodnie z zapowiedziami ogłosiła terminy naboru wniosków w ramach projektu pod nazwą „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.

Restrukturyzacja małych gospodarstw. Niebawem ruszy nabór wniosków!
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgodnie z zapowiedziami ogłosiła terminy naboru wniosków w ramach projektu pod nazwą „Restrukturyzacja małych gospodarstw” finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nabór wniosków rozpocznie się 31 maja i potrwa do 29 czerwca tego roku.

Nabór, który zakończył się w ubiegłym miesiącu nie był zbyt udany jeżeli chodzi o liczbę wniosków - 3,8 tys. w skali kraju. Jednak najbliższy nabór budzi sporo nadziei wśród rolników. Powodem takiego stanu rzeczy są nowe zapisy zmieniające warunki przyznawania wsparcia. Szczegółowe zapisy znajdziemy w Dz. U. Z 25 kwietnia 2019 roku pod pozycją 747. My przyjrzymy się tylko najważniejszym zasadom przyznawania pomocy w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw”. Środki będą dostępne dla właściciela gospodarstwa (samoistnego lub zależnego) o wartości wynoszącej maksymalnie 13 000 euro, kiedy do niedawna było to 10 000 euro. Ustanowiono także nowe wyjaśnienie charakteru prowadzonej działalności w ramach zapisu: „Uznaje się, że rolnik prowadzi działalność rolniczą w celach zarobkowych jeśli:

a) działalność nie jest prowadzona w celach naukowo – badawczych
b) dochody z działalności rolnej stanowią przynajmniej 25% wszystkich dochodów rolnika
c) przychody z działalności rolnej stanowią minimum 25% jego wszystkich przychodów


Wraz z nowymi określeniami zrezygnowano z wymogu ubezpieczenia w KRUS. Niemniej jednak za jego posiadanie będzie można otrzymać punkty. Wymóg zachowania wielkości ekonomicznej został utrzymany na dotychczasowym pułapie – 10 000 euro oraz w innych wypadkach przynajmniej 20% w stosunku do wartości wyjściowej. Zmniejszono natomiast wymóg powierzchni gospodarstwa do 50% przy uwzględnieniu docelowej wielkości użytków rolnych wchodzących w skład przedmiotu własności osoby ubiegającej się o pomoc, użytkowania wieczystego, bądź dzierżawy w ramach ZWRSP i jednostek samorządu terytorialnego. Jeżeli chodzi o kwoty wsparcia to zostały one niezmienione. Osoba ubiegająca się o środki finansowe może liczyć na 60 000 zł w dwóch transzach: pierwsza (80%) przyznawana jest po wypełnieniu warunków niezbędnych do przyznania pomocy oraz 20% po wykonaniu biznesplanu.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.