Dzisiaj jest: 23.8.2019, imieniny: Apolinarego, Miły, Róży

Terminy koszenia łąk, zielonki dla zwierząt gospodarczych.

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 101

Popularna zielonka to źródło pełnowartościowej paszy dla zwierząt. Przy użyciu zielonego materiału pochodzącego z łąk możliwe jest uzyskanie wysokiej klasy sianokiszonki oraz siana.

Terminy koszenia łąk, zielonki dla zwierząt gospodarczych.
Popularna zielonka to źródło pełnowartościowej paszy dla zwierząt. Przy użyciu zielonego materiału pochodzącego z łąk możliwe jest uzyskanie wysokiej klasy sianokiszonki oraz siana. W tym miejscu warto jest dostosować okres ścięcia do odpowiedniej fazy rozwoju roślin. Wynika to z osiągania przez rośliny zróżnicowanej wartości odżywczej w poszczególnych etapach wzrostu.

Przy optymalnym wyborze terminu koszenia zielonki możemy liczyć na gotowy materiał do tworzenia pasz objętościowych odpowiednich do suszenia oraz kiszenia. Najlepsza pasza na bazie koszonej zielonki z łąk cechuje się umiejętnością szybkiej utraty wody, obecnością cukrów prostych oraz zawartością suchej masy. Jeżeli więc myślimy o stworzeniu kiszonki to do materiału pobranego z pola dodajemy szczepy bakterii fermentacji mlekowej, co przyspiesza cały proces. Kiszonka tego typu będzie charakteryzowała się niższym udziałem cukrów. Termin wykonania pokosów należy dobrać pod kątem wymagań, co do materiału jaki chcemy uzyskać i dalej go przetwarzać. Podobnie ma się kwestia pogody oraz etapu rozwoju koszonej roślinności. Standardowo przyjmuje się następujące terminy pokosów, jednak należy dobierać je zgodnie z wymaganiami i uwzględnieniem  czynników atmosferycznych w ciągu sezonu:

1. Dla łąk 2 - kośnych przyjmuje się termin między 25.05 – 10.06 oraz między 1.08 – 15.08;
2. Dla łąk 3 - kośnych jest to okres między 20 i 25.05, 1.07 – 10.07 oraz 5.09 – 15.09;
3. Dla łąk 4 - kośnych zakłada się koszenie między 15.05 – 20.05, 25.06 – 30.06, 5.08 – 10.08 oraz 15.09 – 20.09.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, należy uwzględnić wykorzystanie traw do poszczególnych zastosowań jeszcze przed rozpoczęciem pokosów. W przypadku kiszonek najlepszym okresem będzie etap początkowego wzrostu traw, kiedy to znajdziemy wewnątrz roślin wysoką ilość cukrów prostych. Jeśli chodzi o produkcję siana to wybierane są pola o trzech pokosach, z czego cały drugi możemy wykorzystać do tego celu. Okres zakiszenia będzie efektywny przy wykorzystaniu roślin z pierwszej części pokosu oraz trzeciego pokosu. Na jakość kiszonki wpływ mają także godziny, kiedy dokonywane jest koszenie. Przyjęło się, iż okresem najlepszym na ścinanie traw są godziny południowe oraz popołudniowe, wówczas trawy zawierają zdecydowanie większą ilość cukrów prostych. O końcowej wartości pasz będą także decydowały inne czynniki jak składowanie, sposób kiszenia oraz suszenia.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.