Dzisiaj jest: 10.12.2019, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Rola pastwiska w skutecznym żywieniu bydła.

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 232

Pastwiskowy system żywienia to niezastąpiony element wykorzystywany w hodowli bydła mlecznego, ale również mięsnego.

Rola pastwiska w skutecznym żywieniu bydła.
Pastwiskowy system żywienia to niezastąpiony element wykorzystywany w hodowli bydła mlecznego, ale również mięsnego. Dotyczy on głównie mniejszych gospodarstw, które mogą sobie pozwolić na zagospodarowanie części terenów pod grunty dla zwierząt. W celu zachowania optymalnego sposobu żywienia, należy zapobiegać radykalnym zmianom takim jak zbyt szybkie wdrażanie nowych metod żywienia bez uwzględnienia procesu adaptacji.

Bydło jest szczególnie wrażliwe na każdą zmianę w treści pokarmu, jak i dawkę. Wszelkich zmian należy dokonywać stopniowo w celu rozwoju w organizmie zwierząt odpowiednich szczepów bakterii pozwalających na skuteczne trawienie i przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Rolnicy niwelują w ten sposób kłopoty zwierząt z biegunkami, ponieważ krowy jedzące świeżą trawę w dużych ilościach będą miały kłopoty z trawieniem pasz o niedużym udziale włókna przy jednocześnie dużej ilości białka w pokarmie. Stosowanym wariantem adaptacyjnym jest tu siano lub słoma wysokiej jakości, które wyrównują odpowiednią ilość soczystego pokarmu w diecie. Uzupełnieniem takiej diety przejściowej mogą być też kiszonka z kukurydzy, która zapewni bogatą podaż energii przy jednoczesnym zachowaniu bilansu białkowego zawartego w zielonce. Wyzwaniem dla wielu gospodarstw w okresie przejściowym jest zapewnienie odpowiedniej podaży składników mineralnych, a w szczególności magnezu.

Składnik ten jest odpowiedzialny za szereg procesów życiowych, magnez zapobiega różnego rodzaju zmianom chorobowym takim jak: sztywny chód, drżenie mięśni, biegunka, zmniejszenie się liczby produkowanego mleka, czy zgrzytanie zębami. W skrajnych przypadkach może dojść do poważnych zaburzeń w postaci tężyczki pastwiskowej. Długotrwały niedobór minerałów może prowadzić do pokładania się zwierząt na lewy bok i odginania głowy do tyłu. Wówczas niezbędne będzie zasięgnięcie porady lekarza weterynarii, uzupełni on niedobory odpowiednimi preparatami. W innym wypadku musimy liczyć się nawet ze stratą zwierzęcia. W celu uniknięcia tak skrajnych sytuacji należy podawać zwierzętom większe ilości magnezu w porcji pokarmowej. Dobrze jest dokonać tego na około 14 dni przed pierwszym pozimowym wyprowadzeniem zwierząt na pastwiska.

Stan zdrowia bydła – konieczna profilaktyka

Bydło mleczne, jak i mięsne powinno być pod stałą kontrolą samych gospodarzy. Mogą oni we własnym zakresie dokonać przeglądu racic, co w przypadku zwierząt przetrzymywanych w budynkach gospodarczych jest niezwykle istotne. Brak ruchu zwierząt jest związany bezpośrednio z szybkim przyrostem rogu racicowego. Zbyt duży przerost i brak interwencji ze strony rolnika może skończyć się powstawaniem schorzeń, które uniemożliwają krowie swobodne korzystanie z pastwiska. Utrzymujące się schorzenia racic utrudniają pobieranie odpowiednich ilości pokarmu, ponieważ krowy wówczas szybko rezygnują z jedzenia i pokładają się na pastwisku. Koniecznym zabiegiem jest też odrobaczenie posiadanego bydła, którego dokonuje się przeważnie dwa razy w ciągu roku. Jeżeli jesienne odrobaczanie mamy za sobą to wiosenne należy przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu pastwiskowego. W tym celu należy wykonać badanie parazytologiczne, umożliwia ono wykrycie rodzaju pasożyta z jakim mamy do czynienia i na tej podstawie możliwy będzie wybór odpowiedniego środka leczniczego. Nawet jeżeli niewidoczne są objawy na pierwszy rzut oka to zwierzęta i tak mogą być nosicielami pasożytów. Dlatego tak istotne jest prowadzenie profilaktycznego odrobaczania. W grę wchodzą dwa typy pasożytów: zewnętrzne i wewnętrzne. Każde z nich powodują zaburzenia różnego rodzaju: obniżenie produkcji mleka, osłabienie organizmu, czy obniżenie masy ciała.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.