Dzisiaj jest: 21.9.2019, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Szerokie wsparcie dla rolników - ARiMR ogłasza nabór wniosków!

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 117

To istotna informacja dla wszystkich rolników potrzebujących dodatkowego wsparcia finansowego.

Szerokie wsparcie dla rolników - ARiMR ogłasza nabór wniosków!
To istotna informacja dla wszystkich rolników potrzebujących dodatkowego wsparcia finansowego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła na przełomie maja i czerwca nabór wniosków w ramach PROW na lata 2014 – 2020. W tym roku zaprezentowano szereg form pomocy finansowej. Jakich? O tym w dalszej części artykułu.

ARiMR chce wspierać młodych rolników, którzy niekiedy decydują się na przebranżowienie i zatrudnienie w zupełnie innej branży. Chcąć zatrzymać rolników w gospodarstwach utworzono system pomocy dla młodych rolników, którzy chcą prowadzić gospodarstwo na własną rękę. Pomoc w formie premii będzie można otrzymać po złożeniu wniosku i spełnieniu kilku warunków. O pomoc finansową będą mogły starać się osoby przed 40. rokiem życia, które posiadają gospodarstwo o powierzchni minimum 1 ha i prowadzą na niej działalność w sektorze rolnym nie dłużej niż 2 lata w momencie złożenia wniosku. Do uzyskania pomocy niezbędne są też kwalifikacje zawodowe. Nie zapomniano o osobach, które takiego wykształcenia nie posiadają. ARiMR na uzupełnienie kwalifikacji daje starającemu się o wsparcie finansowe trzy lata liczone od daty otrzymania pozytywnej decyzji.

Kolejną formą wsparcia jest premia dla rolników, którzy zdecydowali się na utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej mieszczącej się między 13 000, a 150 000 tys. euro. Kwota jaką będzie można otrzymać to 150 000 zł, które będą wypłacane w dwóch ratach. Pierwsza z nich w kwocie 120 000 zł będzie wypłacana od razu, natomiast reszta (30 000 zł) dopiero po wykonaniu biznesplanu. Na co będzie można przeznaczyć otrzymane środki? Pozyskaną gotówkę można wykorzystać na wszelkiego rodzaju inwestycje związane z działalnością rolniczą. Warunkiem wsparcia jest przeznaczenie minimum 70% kwoty na zakup urządzeń i maszyn rolniczych.

O wsparcie mogą ubiegać się także rolnicy inwestujący w zalesienie. Wraz z początkiem czerwca (1.06.) rozpoczyna się przyjmowanie wniosków, nabór potrwa do 31 lipca br. Z tej formy pomocy mogą korzystać osoby posiadające własne grunty oraz współwłaściciele tychże gruntów. Działanie ARiMR jest jednorazowe, co pozwala pokryć koszty ponoszone przez rolników na zalesienie oraz utrzymanie drzew. Kwota wsparcia jest uzależniona od wielu czynników takich jak: rodzaj gruntu, charakterystyka terenu, rodzaj sadzonek, czy metodę ochrony posiadanych drzew. Rolnicy decydujący się na zalesienie gruntów mogą liczyć na dodatkowe wsparcie tzw. premię pielęgnacyjną na okres 5 lat oraz wsparcie zalesieniowe przez kolejne 12 lat. Zmieniają się także wymogi w zakresie pomocy rolnikom decydującym się na restrukturyzację małych gospodarstw. Od teraz rolnik nie musi już podlegać ubezpieczeniu w KRUS w chwili zanim złoży wniosek o wsparcie. Nieco mniej restrykcyjne są także zapisy mówiące o strukturze własnościowej gospodarstwa rolnego w okresie docelowym. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie zapomina także o innych formach wsparcia. Oprócz młodych rolników, pomocy finansowej na zalesienie gruntów oraz dla rolników decydujących się na restrukturyzację przygotowano szereg działań wspierających. Warto zajrzeć na oficjalną stronę ARiMR, gdzie na bieżąco ogłaszane są liczne nabory wniosków.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.