Dzisiaj jest: 10.12.2019, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Skrzypionka zbożowa w natarciu.

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 242

Rolnicy zajmujący się uprawą zbóż mogą już teraz zaobserwować pierwsze przypadki występowania skrzypionki na polach.

Skrzypionka zbożowa w natarciu.
Rolnicy zajmujący się uprawą zbóż mogą już teraz zaobserwować pierwsze przypadki występowania skrzypionki na polach. Wiosna to okres sprzyjający składaniu jaj, z których to następnie będą rodzić się młode larwy. Owad ten mimo swoich niewielkich rozmiarów może narazić gospodarstwa na bardzo duże straty. Wynika to z szybkiego okresu wylęgu i dużej ilości owadów mogących w krótkim czasie uszkodzić do 30 do 40% upraw. Jak rozpoznać skrzypionkę?

Charakterystyczne, niewielkie, owalne, żółto – brązowe jaja skrzypionki znajdziemy na liściach wzdłuż nerwów. Jaja będą umieszczone pojedynczo lub też w jednym ciągu po 4 sztuki lub więcej. Okres znoszenia jaj na liściach trwa zwykle niespełna 14 dni, lecz ze względu na warunki atmosferyczne okres ten może się wydłużyć. Przy optymalnej pogodzie na polu, samica skrzypionki jest w stanie wydać na świat do nawet 300 jaj. Kolejne dwa tygodnie od tego momentu to czas, gdy na świecie zaczną pojawiać się larwy. To właśnie one stanowią największe zagrożenie dla upraw, gdyż ich wzrost jest uzależniony od ilości zjedzonego pokarmu. W tym wypadku na uszkodzenie narażone są wszelkie zboża, z których owady wybierają najchętniej część miękiszową liści.

Larwy, podobnie jak same jaja są koloru żółto – brązowego. Ich obecność mimo niewielkich rozmiarów zauważamy bez większego problemu, ponieważ owad ten poruszając się po powierzchni liści zostawia za sobą lepki ślad. Jeżeli chodzi o zwalczanie to należy stosować odpowiednie preparaty zgodnie z przekroczeniem ekonomicznej szkodliwości. W praktyce więc konieczna jest obserwacja, w przypadku zbóż ozimych (pszenicy ozimej, jęczmienia, żyta i pszenżyta) jako szkodliwą ocenia się obecność 1 do 1,5 larwy obecnej na źdźble. Z kolei dla zbóż jarych (pszenżyta jarego, owsa, pszenicy oraz jęczmienia jarego niebezpieczne będzie występowanie 0,5 do 1 larwy. W zasadzie więc przyjmuje się, iż pojawienie się skrzypionki w minimalnej liczbie będzie wymagało podjęcia działań zwalczających szkodniki.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.