Dzisiaj jest: 21.9.2019, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Próbka mleka określi wytrzymałość produkcyjną krów?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 126

Badanie holenderskich uczonych może stać się bardzo ważnym wskaźnikiem dla rolników.

Próbka mleka określi wytrzymałość produkcyjną krów?
Badanie holenderskich uczonych może stać się bardzo ważnym wskaźnikiem dla rolników. Badacze z Wageningen Livestock Research oraz Delta Instruments chcą znaleźć odpowiedź na postawione przez siebie pytanie. Czy możliwa jest ocena stanu metabolicznego krów na podstawie badania mleka? - odpowiedź może dać rolnikom realną świadomość co do potencjalnej długości życia krów mlecznych.

W ramach badania pobrane zostaną próbki mleka z użyciem spektroskopii wykonanej w podczerwieni. Próbki zostaną pobrane na początkowym etapie laktacji, a informacja zwrotna w wynikach tychże badań ma umożliwić naukowcom na lepsze poznanie obecnego stanu zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem chorób metabolicznych. W założeniu ma to pozwolić na wczesne wykrywanie chorób takich jak kulawizna, czy powstawanie mastitis (zapalenie wymienia). Dlaczego pierwszy okres laktacji jest najlepszy do pobrania próbek? Właśnie wtedy dochodzi do najistotniejszych zmian takich jak: wzrost poziomu nieestryfikowanych kwasów tłuszczowych oraz kwasu beta – hydroksymasłowego we krwi, zwiększa się też liczba ciał ketonowych przy równoczesnym spadku poziomu glukozy. Naukowcy podejrzewają, iż identyczne zmiany jakie zachodzą we krwi krów, będzie można dostrzec w szczegółowym badaniu mleka z wczesnej fazy laktacji. Jeżeli badacze znajdą potwierdzenie tej zależności to może być to swojego rodzaju przełom pozwalający w przyszłości rolnikom na szybką ocenę zdrowia i długowieczności posiadanych krów.

Badanie zasadniczo rozpoczęto jeszcze w ubiegłym roku na terenie gospodarstwa Dairy Camus. Próbki pozyskano od czterystu krów będących w trzecim i czwartym tygodniu od wycielenia. Rozpoczęto zbieranie informacji na temat płodności, występujących chorób oraz produkcji mleka. Finalnych wyników tych złożonych badań możemy spodziewać się pod koniec bieżącego roku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.