Dzisiaj jest: 24.10.2020, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Tematy różne

Ogólne tematy, które nie znalazły miejsca w pozostałych kategoriach.
Dodaj odpowiedź

Zwrot akcyzy po przekazaniu gospodarstwa rolnego - problem

rozpoczęty 2 lata temu przez AgroMilena
2019-04-11 13:53 59%
Mam pewien problem: mąż prowadził gospodarstwo przez kilkadziesiąt lat. W tym roku przekazał gospodarkę naszemu synowi. Problem dotyczy zwrotu podatku akcyzowego wliczonego w cenę oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.

Słyszałam, że ten zwrot powinien być od ręki, ale tak nie jest. Urzędnicy powiedzieli nam, że mąż nie jest już producentem rolnym i nie ma prawa do otrzymania zwrotu podatku akcyzowego. Z kolei syn jest wykluczony ze składania wniosków bo faktury za rok ubiegły są na nazwisko męża. Jak to w końcu jest?
odpowiedziano 2 lata temu przez Mirek83
2019-04-15 17:05 60%
Przerabiałem taka sama sytuacje z moim tata. Urzędnicy swoje, a my swoje. W praktyce to mają tam niezły bałagan, ale wniosek złożyć musowo i nie patrz na ich gadanie. Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego powinien być zawsze na twoja korzysc.

U nas skonczylo sie na odwolaniu do Samorzadowego Kolegium Odwolawczego. I chyba na tym zakonczylismy ten spor, pieniadze zwrocili mimo, ze w urzedzie sie zapierali rekami i nogami. Przepisow nie znaja.
odpowiedziano rok temu przez Poldek
2019-05-29 15:05 58%
Wiesz co, ja czytałem kiedyś wyrok sądu. Nie pamiętam teraz dokładnie gdzie i co, ale sprawa z 2018 roku. W uzasadnieniu sędzia stwierdził, że wnioskujący wcale nie musi mieć statusu producenta rolnego w chwili składania wniosku. Ważne jest tylko aby taki status posiadał za okres rozliczeniowy za zakup oleju napędowego (faktury VAT).

Składaj wniosek i w razie czego odwołuj się od nieprzychylnej decyzji.
odpowiedziano rok temu przez Piórkowy
2019-07-10 14:36 57%
Urzędnicy u nas to się momentami zatrzymali w mentalności na poziomie komuny chyba. Ja czytałem artykuły na ten temat w gazetach rolniczych i to podobno bardzo popularny problem z tym zwrotem akcyzy. Prawo polskie ciągle dziurawe jak szwajcarski ser to i problemy wydumune. Niemniej wszystko co czytałem do tej pory mówi, że sądy zawsze w razie potrzeby stoją po stronie rolnika.

Atakuj i daj znać jak się sprawa zakończyła...
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.